★★★★★ 4.6 30 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by ngartcreative.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • GENERAL INFO AND DIMENSIONS: Designed for 2/3 Piece/Unit T8 Fluorescent Lamp piece per unit, the Ciata Ballast features a T-Case Maximum Temperature (Nom) of 70°C. The Instant Start Centium Electronic Fluorescent Ball features a Sound Rating of A category. Housing dimensions of the Electronic Ballast constitute the following 9.5-inch x 1.3-inch x 1.0 inch and constitute a Lamp Rated Watts of 32 W respectively.
  • ELECTRICAL AND OPERATING DETAILS: Constituting an Input Voltage of 120 to 277 V and Input Frequency of 50 to 60 Hz, the Ciata Ballast has a Max THD of 10% and has got an Ignition Time (Nom) of 0.1s. Other specifications constitute the following – Lamp Current Crest Factor (Nom): 1.7, Ballast Factor (Nom): 0.88, Power Factor (Nom): 0.98, Input Power (Nom): 85-56W and with a Minimum Operating Input Current of 0.31 A and Maximum Operating Input Current of 0.71 A respectively.
Color Black
Item Weight 11.3 ounces
Manufacturer ‎Ciata
Item model number ICN2P32N
Batteries Included No
Batteries Required No
Product Dimensions 9.25 x 1.89 x 1.2 inches
Item Package Quantity 1
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
30 ratings | 12 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (25)
4 stars
3% (1)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (3)