Toca Sympatico Nesting Tom (TSSNT-12WP-FDP)
★★★★★ 4.1 133 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by ngartcreative.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Our Sympatico System Nesting Tom-Toms come standard with Sympatico System Pretuned Fiber Dot Heads. At much less than half the weight of traditional hand percussion drums. The Sympatico System of tunable and pretuned, interchangeable drums and heads will change how lightweight drums are perceived. By design, lightweight drums must be portable, durable and, well, light, easy to carry and transport. Unfortunately, the most common way to achieve this desired outcome is to eliminate bulky and heavy tuning mechanisms. In their place is a pre-tuned head. It does the job, it is definitely light, and durable, but the sound is what you get. What if you didn’t have to choose between tunable, but heavy, drums and light, but un-tunable, drums? The Sympatico System solves this issue with its innovative, and proprietary, internal tuning design. It’s significantly lighter than traditional tuning systems, and easy to use, and there’s no extra bulky, heavy, hardware attached to the side of the drum to get in your way. In fact, it’s hidden inside! And the heads are designed to simply integrate with Toca’s existing line of Freestyle II Nesting Drums. The drums are also stack-able - making them ideal for storage and travel! Available in Woodstock Purple(WP) and Kente (K) finishes. Drum sizes of 12", 14", and 16" are available individually or in a set of 3. These drums are perfect for youngsters, classrooms, drum circles, music therapy sessions and more. Their durable PVC shells are not only lighter in weight than wood counterparts, but are easier to clean, and project thunderous tones. Each Sympatico Nesting Tom-Tom includes a pair of mallets whose shaft matches the color of the drum shell and is supplied with a full carrying harness to enable the user to play while standing or walking. These Sympatico Tom-Toms come equipped with Pretuned Fiber Dot heads. We believe that these heads will give you the best sound out of the box. These drums are also compatible with the tunable Fiber Dot heads, the Pretuned Synthetic Leather heads, and the tunable Synthetic Leather heads. These other heads are available for purchase separately.
  • Less than half the weight of traditional hand percussion drums
  • Sympatico heads designed to integrate with our existing line of Freestyle II Drums
  • Heads can be removed and played like hand drums
  • Easy to clean
  • Available individually or in a set of 3 sizes
UPC 037728529445
Color Woodstock Purple
Brand Name Toca
Model Name Sympatico
Item Weight 3.6 Kilograms
Part Number TSSNT-12WP-FDP
Manufacturer Toca Percussion
Model Number TSSNT-12WP-FDP
Body Material Wood
Item Type Name Nesting Tom-Tom
Item Dimensions 14.49 x 14.49 x 24.02 inches
Warranty Description 90-days limited.
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
133 ratings | 55 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (102)
4 stars
7% (9)
3 stars
4% (5)
2 stars
2% (3)
1 star
10% (13)